loader
2020-09-04
Baltijas Kauss būs / There will be the Baltic Cup Baltijas Kauss būs / There will be the Baltic Cup

Baltijas Kauss būs / There will be the Baltic Cup

LDO jaunumi, Новинки соревнований

Informācija par Baltijas Kausu / Information about the Baltic Cup

Text in English below

 

Šodien, 2020.gada 04.septembrī, bija pēdējā diena, kad komandas, kuras vēlas piedalīties Baltijas kausā, kas norisināsies no 11. līdz 13.septembrim Rīgā, viesnīcā “Bellevue Park Hotel Riga”, varēja iesniegt pieteikumus. 

Ar patīkamu ziņu Latvijas un visas Baltijas šautriņu metēju sabiedrību iepriecināja arī Latvijas Republikas Veselības ministre, paziņojot, ka ne Lietuva, nedz Igaunija nav iekļautas to valstu sarakstā, ierodoties no kurām jāievēro 14 dienu pašizolācija. 

Līdz ar ko kļuva skaidrs, ka Baltijas Kauss 2020 notiks, kā plānots, piedaloties labākajām šautriņu mešanas komandām no visām trim Baltijas valstīm.

 

Tā kā pēdējā mirklī no dalības atteicās 3 Kungu komandas (viena no Latvijas, divas no Lietuvas), Kungu konkurencē ir parādījusies viena brīva vieta. Komandai, kura vēlas piedalīties Baltijas kausā, ir iespēja pieteikties, nosūtot pieteikuma anketu uz e-pastu valde@latviadarts.com līdz 2020,gada 06,septembrim (ieskaitot).

 

 

In English:

 

Today, September 04, 2020, was the last day that teams wishing to participate in the Baltic Cup 2020, which will take place in Riga at the Bellevue Park Hotel Riga from 11th till 13th of September, were able to submit applications.

With a great news to the Latvian and Baltic darts society came Minister of Health of the Republic of Latvia, announcing that neither Lithuania nor Estonia were included in the list of countries arriving from which 14 days self-isolation should be observed.

It become clear that the Baltic Cup 2020 will take place as planned with the best darts teams from all three Baltic States.

 

As the 3 Men teams (one from Latvia, two from Lithuania) resigned from participation in the Baltic Cup 2020 in the last moment, there is one free spot in the competition for Men. The team wishing to participate in the Baltic Cup has the option to apply by sending an application to the e-mail valde@latviadarts.com by September 06, 2020 (including).

Article archive
Next tournament
26
SEP
2020
loader

Sponsors