We want to say BIG thank you to all participants and Congratulations to all winners.
Men`s overall TOP 5 teams
Team Latvia (Valters Melderis, Markuss Jansons, Uldis Ozolinš, Rihards Vosulis Grigulis)
The Teachers (Mareks Gražuls, Nauris Gleglu, Ilvars Draulis, Armands Tims)
Asās Adatas I (Edgars Ziemulis, Haralds Trankals, Sandis Dūks, Ralfs Laumanis)
4th Team Estonia (Raido Kruusvee, Alvar Paia, Alar Raha, Riho Vaikmäe)
5th ŠMK Priekule (Arturs Auders, Artūrs Bauze, Kristaps Mickus, Aigars Strēlis)
Mens overall ranking table:
http://latviadarts.com/.../BalticCup2023-overall-ranking...
Women`s overall TOP 3 teams
Team Latvia (Sandija Andersone, Ieva Brikmane-Buklovska, Marija Ružāne, Anda Vīksna)
Team Estonia (Marika Sarrapik, Hanna Elisabeth Tiisler, Tiina Tiisler, Triin Timmermann)
Team Lithuania (Jolita Drąsutienė, Asta Jukniene, Kornelija Lušaitė, Sandra Rimkevičiūtė)
Womens overall ranking table:
http://latviadarts.com/.../BalticCup2023-overall-ranking...
Mens Singles TOP8
Aigars Strēlis (ŠMK Priekule)
Valters Melderis (Team Latvia)
Nauris Gleglu (The Teachers)
Raido Kruusvee (Team Estonia)
5. Haralds Trankals (Asās Adatas I)
5. Kristaps Mickus (ŠMK Priekule)
5. Artūrs Bauze (ŠMK Priekule)
5. Ralfs Laumanis (Asās Adatas I)
Womens Singles TOP8
Marika Sarrapik (Team Estonia)
Kristine Zakite (The Storm)
Marija Ružāne (Team Latvia)
Asta Jukniene (Team Lithuania)
5. Triin Timmermann (Team Estonia)
5. Anda Vīksna (Team Latvia)
5. Raminta Kvedaraite (RIMS)
5. Helēna Gleglu (Fortuna)
Mens Pairs TOP8
Raido Kruusvee / Alvar Paia (Team Estonia)
Valters Melderis / Rihards Vosulis Grigulis (Team Latvia)
Olaf Siigur / Ralf-Sander Rebane (Parnu Darts Club)
Sigitas Kvajauskas / Roman Solenkov (Topas)
5. Ralfs Laumanis / Haralds Trankals (Asās Adatas I)
5. Aivars Šutka / Laimonis Naglis (50+1)
5. Argo Mott / Jaanus Tšekanjuk (Lihula Nool)
5. Oskars Kovaļevskis / Rihards Kalada (Lai Iet!)
Womens Pairs TOP8
Hanna Elisabeth Tiisler / Tiina Tiisler (Team Estonia)
Sandra Rimkevičiūtė / Kornelija Lušaitė (Team Lithuania)
Ieva Brikmane-Buklovska / Sandija Andersone (Team Latvia)
Riika Merilaht / Piret Konts (PiSiMeRi)
5. Asta Jukniene / Jolita Drąsutienė (Team Lithuania)
5. Marija Ružāne / Anda Vīksna (Team Latvia)
5. Neringa Povilone / Raminta Kvedaraite (RIMS)
5. Monika Gurauskienė / Aušra Martinkienė (Port of Darts)
Mens Teams TOP8
The Teachers (Nauris Gleglu, Mareks Gražuls, Ilvars Draulis, Armands Tims)
Asās Adatas I (Edgars Ziemulis, Haralds Trankals, Sandis Dūks, Ralfs Laumanis)
Team Latvia (Valters Melderis, Rihards Vosulis Grigulis, Uldis Ozolinš, Markuss Jansons)
50+1 (Laimonis Naglis, Aivars Šutka, Janis Kondrats, Jānis Potašs)
5. Smiginis LT (Arunas Sakalauskas, Kęstutis Žukas, Nerijus Bijaminas, Mantas Ugianskis)
5. Irlava (Gatis Ozols, Rolands Ručevskis, Juris Alenčiks, Edgars Stirna)
5. Asās Adatas II (Adrians Djačuks, Rolands Garonskis, Kaspars Maurops, Edvards Legzdins)
5. Dartu (Indro Konik, Martti Mikk, Geven Piir, Gunnar Veberson)
Mens Teams consolation Cup winners:
Vecumnieki K1 (Reno Roga, Guntars Stipins, Raitis Ritums, Marcis Auzans)
Womens Teams TOP8
Team Latvia (Ieva Brikmane-Buklovska, Sandija Andersone, Marija Ružāne, Anda Vīksna)
Fortuna (Laima Upeniece, Helēna Gleglu, Ilze Ozola, Diāna Grabčika)
Port of Darts (Aušra Martinkienė, Monika Gurauskienė, Lina Malakauskaitė, Aiste Norvilaite)
The Storm (Irēna Bauze, Kristine Zakite, Sarmite Lavrentjeva, Kristīne Mickus)
5. Team Estonia (Hanna Elisabeth Tiisler, Tiina Tiisler, Marika Sarrapik, Triin Timmermann)
5. @Bauskas Zeltenes (Areta Kovaļevska, Ilva Kalnina, Sarmīte Zandere, Anita Māldere)
5. PiSiMeRi (Sigrid Kirsimets, Merlis Saul, Piret Konts, Riika Merilaht)
5. Team Lithuania (Sandra Rimkevičiūtė, Asta Jukniene, Kornelija Lušaitė, Jolita Drąsutienė)
Womens Consolation Cup winners:
Topas (Vida Jablonskiene, Jurate Domarkiene, Indre Smilingiene, Reda Slusnyte)
All information on website (results, brackets, rankings): http://latviadarts.com/en/tournament/baltijas-kauss-2023
Videos on YouTube:
Opening ceremony: https://www.youtube.com/watch?v=BUxJg5jeED4
Singles: https://www.youtube.com/watch?v=LPTGNGqTZcM
Teams: https://www.youtube.com/watch?v=jg0n8yhIAJA
Pairs: https://www.youtube.com/watch?v=tUdlmdH32dE
Awarding ceremony: https://www.youtube.com/watch?v=RUP5xd9GGjY
All results you can found on DartConnect
Singles and pairs: https://tv.dartconnect.com/event/balticcup23/matches
Teams:
https://tv.dartconnect.com/league/balticcup
P.S. For some technical reasons we lost mens and ladies teams finals records but all other you can found.